sobota, 20 września 2014

Powstaniec z Nielisza

Antoni Kormański - podporucznik weteran Powstania Styczniowego odznaczony Krzyżem Niepodległości z Mieczami MP 260/30 (w 1930 r.) - MP (ogłoszono w Monitorze Polskim)

 
Krzyż Niepodległości z Mieczami - przyznawany "dla tych, którzy walczyli z bronią w ręku o niepodległość ojczyzny przed wojną światową, lub poza szeregami armii względnie walką tą kierowali"
Antoni Kormański urodził się 14.II 1844r. w Nieliszu.
Pochodził z zubożałej rodziny szlacheckiej. Był synem Józefa i Jadwigi z Kwiecińskich. Miał siostrę Antoninę i brata Pawła. Jako młody chłopiec zaczął pracować w dworskiej kuźni jako czeladnik. Wiosną 1863r. już jako kowal wziął udział w Powstaniu styczniowym. Dostał się do partii Wierzbickiego i pod nią walczył. W potyczce z Moskalami stoczonej pod Niedrzewicą Kościelną został ranny w lewą nogę. Po paru latach tułaczki wśród obcych w powiecie krasnostawskim wrócił do domu , z nieco chromą nogą. W nowej zmieniającej się z dnia na dzień, wsi po uwłaszczeniu powstaniec podejmował się wszystkich dostępnych mu zajęć ostatecznie pozostał przy lesie jako gajowy. Doszła do siebie po wojnie z bolszewikami odrodzona polska i przypomniała sobie nieliskiego powstańca. Przyznała mu kombatanctwo, stopień podporucznika. Zmarł 23.I.1933r. Towarzyszyła mu w tej ostatniej drodze kompania honorowa Wojska Polskiego.
Zdjęcie Antoniego Kormańskiego, powstańca z Nielisza przysłał Ernest.

2 komentarze:

  1. moja prapra babka Antonina Skubikowska z Kormanskich byla
    jego rodzona siostra ich rodzice nazywali sie Jozef i
    jadwiga z Kwiecinski

    OdpowiedzUsuń
  2. Antonina Kormanska ur.1826 r. wyszla zamaz za Joefa Skubikowskiego s. Macieja i Tekli z Kurtyczow /Kurtyczowie pochodzili z Tarzymiechow/ ich syn Stanilaw ur 1849 r byl moim pradziadkiem

    OdpowiedzUsuń