piątek, 19 września 2014

Portrety z atelier fotograficznych

Zdjęcia wykonywane w zakładach fotograficznych na przełomie wieku XIX i na początku XX naklejane były na tekturowe podkładki z reklamą zakładu na odwrocie. Stąd często wiemy w jakim zakładzie - atelier robione było zdjęcie, chociaż sama osoba fotografa była już często anonimowa, bo większe zakłady zatrudniały kilku fotografów. Zakłady takie posiadały też filie , np. Atelier "Bernardi" w Warszawie, gdzie główna siedziba mieściła się przy ul Marszałkowskiej 114 a filie mieli przy ul. Nowy Świat 43 i Miodowej 6 pod nazwą "Moro" a także w Ciechocinku i Mławie pod firmą B. Alpern.
Ale my jesteśmy w gminie Nielisz i zdjęcia, które niżej zaprezentujemy dotyczą portretowanych ludzi z Nielisza i są własnością pani Ireny Kępińskiej a postacie na zdjęciach byli Jej przodkami.










































Zdjęcie Leonarda Stanisława Kępińskiego zrobione w zakładzie: J. Strzyżowski , Zamość.
Na kartoniku napisy: Ziemia lubelska w domu własnym. Fotografia artystyczna nagrodzona listem pochwalnym w Warszawie 1889 r. Klisze przechowują się dla dalszych zamówień.
Zdjęcia z zakładu J.Strzyżowski znane są i dostępne z lat 1900 - 1928. Fotografowie z tego zakładu uwieczniali uroczystości pogrzebowe Karola Namysłowskiego w kościele w Starym Zamościu i złożenie zwłok kompozytora na cmentarzu w Starym Zamościu w rodzinnym grobowcu rodziny Namysłowskich.


















Zdjęcie datowane '27.04.1912'przedstawia portret Jadwigi Czapskiej, jak widać z Atelier "Bernardi".Napis na kartoniku: "Bernardi" VARSOVIE rue Marszałkowska Nr 144.
Fotografie tej firmy znane są z początku XX wieku i na rynku fotografii osiągają wartość ok. 600 złotych a więc wniosek z tego, że są kolekcjonerzy starych zdjęć.


































Zdjęcie trzech młodych panów Kępińskich( następne zdjęcie tych samych osób w takim samym układzie lecz starszych) To zdjęcie dla odmiany mamy z Atelier A. Stepanoff z Lublina przy Krakowskim Przedmieściu 172.Napis na kartoniku: Atelier Photographique a Lublin Faubourg Cracovie Nr 172 et Nałęczów A. Stepanoff. Na kartoniku ładna ozdobna grafika z jakimiś medalami , pewnie jakości, u góry z wystawy w 1885 roku a na dole dwa krzyże z napisami św, Stanisław i św. Anna (trudno mi odgadnąć uzasadnienie dla tych krzyży) Znane są zdjęcia z tej firmy z 1885 roku, na rynku fotografii osiągają cenę 150 złotych.








































Starsi już bracia Kępińscy, sfotografowali się tym razem w Biłgoraju u J. Brodowskiego (zauważcie, że wówczas była maniera podpisywania się tylko inicjałami imienia) Na tekturce napis: Fotografja J. Brodowskiego w Biłgoraju Gub. Lubelska. A więc zdjęcie sprzed I wojny światowej , gubernia lubelska to zabór rosyjski. Tekturka tego zakładu już skromniejsza nie wykonywana u typografa ( w drukarni) a tylko stempel.






















Na tej fotografii Helena Mościbrodzka, z Atelier Cabinet Portrait. Na odwrocie kartonika nie ma informacji.
Z tego atelier jest chyba najwięcej dostępnych zdjęć z końca XIX wieku, nawet widoczne elementy graficzne wskazują na ten okres, podejrzewam, że mieli filie w całym zaborze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz