czwartek, 11 grudnia 2014

Nielisz w cyfrowych zbiorach fotograficznych Archiwum w Zamościu

Pierwszomajowy czyn społeczny w gminie Nielisz, lata pięćdziesiąte. Młodzi niestety albo stety  będą musieli 'wygooglać' co to za zjawisko był czyn społeczny.
_____
Opis tego zdjęcia w Archiwum: " Kapela parafialna w Nieliszu, przed 1915 r. Czynna była w latach 1892-1915. W środku prawdopodobnie dyrygent Leon Smutniak i ks. Adam Szczerbiński. Fotografię przekazał do Archiwum p. Krzysztof Wróblewski.
Identyczną fotografię z tej samej kliszy posiadamy w Galerii:
Nasze niepewne informacje do tego zdjęcia nieco się różnią: "Kapela i chór Leonarda Kępińskiego. Ksiądz [?] Telatycki. Dodała Irena Kępińska" Uważam za bardziej prawdopodobne wskazanie osoby siedzącej pośrodku jako organistę nieliskiego Leonarda Kępińskiego.
____

Nielisz - wizytacja biskupia, w głębi ks. bp. Marian Fulman, koniec l. 30-tych. 
Uzupełnieniem tego faktu niech będą zdjęcia z Galerii:
                                       Oczekiwanie na księdza biskupa
                                                                    Bramy powitalne w Nieliszu. 
____
Nielisz - uroczystości misyjne w 1958 r. Następne zdjęcie pochodzące z Galerii Przeszłości  prawdopodobnie dotyczy tego samego wydarzenia
 ____
Podpis na Archiwum: "Kościół w Nieliszu - prawdopodobnie chór parafialny, l. 20-te. "  a niżej zdjęcia Galerii Przeszłości:
                                        Chór. Nielisz. 10.07.1921
                                        zdjęcie prawdopodobnie młodsze od poprzedniego, ponieważ rozpoznane są niektóre osoby: klęczy druga od prawej: Maria Płech,  w środkowym rzędzie:siódma od prawej - Maria Marzec, trzecia od prawej Zofia Kozak, drugi stojący od prawej - Józef Marzec, w górnym rzędzie, czwarty od prawej - Jan Burcon
                                        Chór parafialny z Nielisza z księdzem Samorkiem i dyrygentem Leonardem Kępińskim
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz